تفاهم همکاری ایران و ایتالیا در حوزه سلامت

تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ماه ۱۳۹۴

به دنبال سفر هیات ایرانی به ایتالیا، یادداشت تفاهم همکاری مشترک در زمینه سلامت، دارو و تجهیزات پزشکی میان وزرای بهداشت ایران و ایتالیا به امضا رسید.
 
به گزارش گروه دریافت خبر سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سیدحسن هاشمی و خانم لورانزین، وزرای بهداشت ایران و ایتالیا با هدف گسترش همکاری علمی و فنی در زمینه‌های مختلف سلامت، دارو، تحقیقات، علوم دارویی و سایر حوزه‌های وابسته پزشکی به منظور حمایت و تقویت همکاری مشترک برای دستیابی به بالاترین استانداردهای بین‌المللی در حوزه پزشکی، یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.
 
همکاری در زمینه درمان و خدمات بیمارستانی شامل تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ایتالیا جهت ساخت و تاسیس مراکز درمانی و بیمارستان‌های مدرن در جمهوری اسلامی ایران از طریق تبادل تجارب موفق و همکاری جهت ایجاد و تقویت یک چارچوب جامع بیمارستانی و غیر بیمارستانی به منظور دسترسی به مراقبت‌های کیفی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید از سوی ایتالیا از جمله محورهای تفاهم‌نامه است.
 
همچنین مقرر شد طرفین توانمندی‌های خود را در زمینه گردشگری سلامت براساس توافقات دو جانبه گسترش دهند. گسترش همکاری‌های مشترک در زمینه‌های انتقال خون، داروهای مشتق شده از پلاسما، تست‌های آزمایشگاهی و تجهیزات زیست پزشکی با تضمین بالاترین سطح از ایمنی و کیفیت از دیگر موارد توافق است.
 
درباره همکاری در زمینه‌های دارو، تجهیزات پزشکی و مواد آرایشی نیز طرفین توافق کردند که اطلاعات مربوط به قوانین تولید، توزیع، پایش وهشدار دو کشوررا مبادله کنند و اطلاعات و تجارب موفق دو کشور در زمینه سازماندهی و اجرای چشم‌انداز و قوانین کنترل با تمرکز ویژه بر بازرسی و کنترل‌های آزمایشگاهی را به اشتراک گذارند.
 
تبادل اطلاعات و تجارب موفق در زمینه سیستم‌های هشدار دهنده و طرح‌های پایش در زمینه استفاده صحیح از داروها، تجهیزات پزشکی و مواد آرایشی از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
 
طرفین در زمینه ابعاد تغذیه‌ای نظیر سوءتغذیه و تغذیه مفرط و ابعاد مربوط به غذاهای جدید بویژه در حوزه‌های تحقیقات، سازماندهی و مدیریت خدمات تغذیه‌ای، آموزش فعالان عرصه مواد غذایی، تبادل اطلاعات و آموزش عموم مردم همکاری خواهند کرد.
 
همچنین در زمینه آموزش و علوم پزشکی با هدف توسعه همکاری در زمینه‌هایی همچون برگزاری دوره‌های کوتاه مدت، میان مدت و ضمن خدمت برای پرسنل حرفه‌ای و متخصصان پزشکی و پیراپزشکی بر اساس توافق طرفین و نیز تبادل اساتید دانشگاه، دانشجویان دکترای تخصصی (PhD) و پسا دکتری در تمام رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی و اجرای فعالیت‌های بالقوه مربوط به خدمات سلامت در زمینه‌های مورد توافق، بر اساس قوانین و مقررات مربوطه کشور میزبان باهم همکاری خواهند کرد.
 
در بخش دیگری از این تفاهم‌نامه نیز طرفین توافق کردند که تجارب موفق خود را در زمینه پیشگیری و مدیریت یکپارچه بیماری‌های غیرواگیر نظیر دیابت و تالاسمی و کاهش عوامل خطر به اشتراک گذارند.
 
این یادداشت تفاهم پنجم بهمن ماه 1394 برابر با 25 ژانویه 2016 میان دکتر سیدحسن هاشمی و دکتر بیتریس لورانزین، وزرای بهداشت ایران و ایتالیا و در حضور روسای جمهور دو کشور به امضا رسید.
 
انتهای پیام
 
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.