با امضای قرارداد آناس ایتالیا؛

حضور خارجی‌ها در آزادراه‌های ایران افزایش پیدا می‌کند

تاریخ انتشار : ۲۶ تير ماه ۱۳۹۵

شرکت دولتی آناس ایتالیا اخیرا از امضای قرارداد با ایران برای ساخت و اداره یک پروژه آزادراه به طول ۱۲۰۰ کیلومتر با هزینه ۳.۶ میلیارد یورو معادل چهار میلیارد دلار خبر داد.
 
به گزارش ایسنا، نخستین فاز از این آزادراه به طول ۳۵۰ کیلومتر تا سال ۲۰۲۲ با هزینه ۶۰۰ میلیون یورو تکمیل خواهد شد. هدف این پروژه ساخت جاده ای است که بندر امام خمینی (ره) را به بازرگان در مرز ایران وترکیه متصل کند.
بر اساس گزارش رویترز، آناس اعلام کرد این قرارداد بدنبال تفاهم نامه ای که در فوریه امضا شد، روز پنج شنبه با وزیر راه وشهرسازی ایران به امضا رسید.
ایتالیا پس از توافق هسته ای که سال گذشته میان ایران و شش قدرت جهانی به امضا شد و زمینه ساز رفع تحریمهای غربی شد، برای کسب قراردادهای سودآور در ایران به سختی تلاش کرده است. این کشور نخستین مقصد سفر اروپایی دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران در ماه ژانویه بود که با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم انجام گرفت. ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا هم چند ماه بعد در راس یک هیات بازرگانی بزرگ به تهران سفر کرد.
اما پیش از این احداث آزادراه تبریز-مرند-بازرگان به عنوان نخستین سرمایه‌گذاری خارجی در یک پروژه آزادراهی کشور، میان وزارت راه و شهرسازی ایران و شرکت ساخت و ساز برگیز اینشااتبه امضا (Bergiz Insaat) رسید. آزادراه ۲۵۳ کیلومتری تبریز -مرند-بازرگان که جزو اهداف آزادراهی اصلی کشور به حساب می‌آید تیمی از نخستین پایانه‌های مرزی کشور خواهد بود که از نقطه صفر مرزی تا نخستین مرز استان تحت پوشش آزادراهی قرار می‌گیرد. و رسما وارد فرآیند ساخت شده است.
اتصال این آزادراه به نقاط مرکزی کشور با توجه به تردد قابل توجه خودروهای ترانزیتی ایرانی و ترک در این منطقه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اهمیت این آزادراه باعث شد سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای برای سرعت‌گرفتن این اتصال به شکل مستقیم روی آن سرمایه‌گذاری کنند تا با ثبت سرمایه خارجی ۶۵ درصدی برای این آزادراه داخلی رسما کلنگ ساخت نخستین آزادراهی که با سرمایه خارجی تامین اعتبار می‌شود به زمین زده شود.
معاون ساخت آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور سال گذشته در مصاحبه با ایسنا از ارائه پنج طرح آزادراهی واقع در مسیر کریدورهای بین‌المللی در همایش فرصت‌های سرمایه گذاری در حمل و نقل ایران خبر داده و اظهار کرده بود:‌ با توجه به جایگاه ایران پیش بینی می‌شود استقبال از این طرح‌ها مطلوب باشد.
 
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.