نماینده مدیوبانکا در ایران تاکید کرد

ضرورت تطبیق بانک‌های ایرانی با استانداردهای بین‌المللی

تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ماه ۱۳۹۵

نماینده بانک ایتالیایی مدیوبانکا در ایران، تطبیق بانک‌های ایرانی با استانداردهای بین‌المللی را ضروری دانست و گفت: در حال حاضر بانک‌های کوچک ایتالیا همکاری خود را با فعالان اقتصادی ایران آغاز کرده‌اند اما برای اجرایی شدن قراردادها و همکاری‌های بزرگ، ورود بانک‌های بزرگ اروپایی ضروری است.
 
داریوش مستوفی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت «تهران – رم» بیان کرد: با وجود اجرایی شدن برجام، تعداد بانک‌های خارجی که حاضر به همکاری با ایران هستند کم و اندازه آنها کوچک است چرا که در زمان گسترش تحریم‌ها، بانک‌های اروپایی به دلیل پذیرش مشتریان ایرانی ناچار به پرداخت جریمه‌های سنگین به دولت آمریکا شدند.

وی افزود: این موضوع آنها را برای آغاز دوباره همکاری با کشور مردد کرده است در حالی که ایران تنها بازار واقعی خاورمیانه محسوب می‌شود و با توجه به شرایط اقتصادی و رکود موجود در اروپا می‌تواند محل خوبی برای سرمایه‌گذاری بانک‌ها باشد.

این فعال بانکی گفت: با وجود تداوم نگرانی‌ها، فضای موجود مثبت است و می‌توان به آینده امیدوار بود هر چند بر طرف شدن همه دست‌اندازها و مشکلات، زمان‌بر است و برخی از آنها نیز ریشه‌های داخلی دارند.

نماینده مدیوبانکا در ایران افزود: بانک‌های ایرانی به دلیل دور بودن چندین ساله از روابط بین‌المللی از نظر قوانین و سیستم‌ها به روز نیستند و باید خود را با استانداردهای جدید تطبیق دهند برای مثال صدور منظم گزارش‌های سالانه و ترازنامه‌ها ضروری است و همچنین دولت نیز باید قوانین مربوط به پولشویی را با استانداردهای بین‌المللی هماهنگ کند.

تضمین خط اعتباری از سوی بیمه ساچه

وی با اشاره به تمایل ایتالیا برای تخصیص خط اعتباری به پروژه‌های اقتصادی در ایران گفت: در زمان سفر وزیر دارایی این کشور به ایران، تفاهنامه‌ای میان وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی ایران و دارایی ایتالیا، بیمه دولتی ساچه و مدیوبانکا امضا شد که یکی از بندهای آن مربوط به خط اعتباری بود.
 
مستوفی بیان کرد: بر اساس این تفاهنامه ساچه خط اعتباری مدیوبانکا را بیمه می‌کند و همچنین هر بانک ایتالیایی دیگری که چنین خطی برای ایران تعیین کند می‌تواند از این بیمه بهره بگیرد.  

این فعال بانکی توضیح داد: ساچه به طرف‌های ایتالیایی اطمینان می‌دهد که اگر بانک‌های ایرانی قادر به بازپرداخت تسهیلات آنها نبودند، با ضمانت‌نامه‌هایی که از دولت این کشور دریافت کرده است طلب آنها را پرداخت می‌کند.

مستوفی افزود: اگر بازپرداخت تسهیلات از این طریق میسر نشد، خود بیمه دولتی ساچه بدهی بانک‌های ایرانی را به طرف‌های ایتالیایی پرداخت می‌کند و در ادامه پیگیری‌های لازم را برای دریافت طلب خود از دولت ایران انجام می‌دهد.  
 
نماینده مدیوبانکا در ایران تاکید کرد: به عبارت دیگر بیمه ساچه نوعی ضمانت‌نامه را برای بانک‌های ایتالیایی صادر می‌کند و بدون حضور این سازمان، آنها تمایل چندانی برای همکاری با ایران ندارند.

وی گفت: در گذشته ساچه به صورت مستقیم به بانک‌های ایرانی اعتبار پرداخت می‌کرد و در ماه‌های گذشته نیز تفاهنامه‌ای به این منظور با سه بانک خصوصی ایرانی امضا کرده که البته هنوز به قرارداد تبدیل نشده است.
 
مستوفی ادامه داد: بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی هنوز به بیمه ساچه بدهکار هستند و به همین دلیل ممکن است این سازمان حاضر به پرداخت مستقیم مبالغ زیادی به ایران نشود.

پیروی بیمه‌های و بانک‌های بزرگ بین‌المللی از یکدیگر

نماینده مدیوبانکا در ایران، سازمان‌های بیمه‌ای مانند ساچه ایتالیا، کوفاس فرانسه و هرمس آلمان را شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی معرفی کرد که صادرات کشور خود را به ایران بیمه می‌کنند.

وی توضیح داد: بین این سازمان‌ها نوعی رابطه و همراهی وجود دارد و اگر یکی از آنها فعالیت خود را در ایران آغاز کند دیگران نیز به دنبال آن وارد همکاری با فعالان اقتصادی و بانک‌های کشور می‌شوند.
 
به گفته مستوفی، میان بانک‌های بزرگ نیز چنین ارتباطی وجود دارد و با حضور یکی از آنها بانک‌های دیگر کشورها نیز به حضور در بازار ایران تشویق می‌شوند.

تاثیر سفر هیات‌های سیاسی و تجاری بر روابط اقتصادی

نماینده بانک ایتالیایی مدیوبانکا در ایران، سفر مقامات بلندپایه کشور به اتحادیه اروپا و حضور شخصیت‌های سیاسی برجسته خارجی را در ایران نشانه تغییر باورها نسبت به کشورمان دانست و گفت: اینگونه سفرها می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر روابط تجاری کشورها برجای بگذارد.  

وی افزود: سفر رئیس دولت اصلاحات به ایتالیا در گذشته و همچنین سفر اخیر آقای روحانی به این کشور، در روابط تجاری ایران و ایتالیا بسیار موثر بوده‌اند و هر یک نتایج بسیاری به دنبال داشتند.

به گفته مستوفی پس از سفر رئیس‌جمهور اسبق ایران به ایتالیا، زمینه ایجاد خط اعتباری از سوی مدیوبانکا برای کمک به پروژه‌های اقتصادی در کشور فراهم شد و در سفر اخیر آقای روحانی نیز معاهدات و تفاهنامه‌های موثری منعقد شدند.

این فعال بانکی ادامه داد: حضور مقامات و شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی میانی در ایران نیز دید آنها را نسبت به کشور تغییر می‌دهد؛ به ویژه آنکه در زمان تحریم‌ها تصویر بد و تاریکی از کشور در ذهن افراد ایجاد شده بود.

وی اضافه کرد: با اجرایی شدن برجام و رفت و آمد هیات‌های رسمی و تجاری، تصویر سابق تغییر کرده است و این امر بر تمایل طرف‌های خارجی برای همکاری با ایران اثر می‌گذارد.  

نماینده مدیوبانکا در ایران گفت: ایتالیا پیش از گسترش تحریم‌ها یکی از سه شریک تجاری نخست ایران در اتحادیه اروپا بود و در حال حاضر نیز تولیدکنندگان و بازرگانان این کشور اشتیاق زیادی برای افزایش مجدد سطح روابط اقتصادی با همتایان ایرانی خود دارند.

انتقال تکنولوژی؛ راحت‌تر از جدب سرمایه‌گذاری

مستوفی در پاسخ به این سوال که آیا شرایط پرنوسان اقتصادی در ایتالیا ریسک همکاری مشترک با این کشور را برای فعالان اقتصادی ایران افزایش نمی‌دهد گفت: ایتالیا همواره اقتصاد و سیاست متلاطمی داشته با وجود این سال‌هاست ارتباط اقتصادی و تجاری خوبی با ایران دارد و از جمله شریکان اقتصادی خوب کشور محسوب می‌شود.  

وی افزود: مردم دو کشور از نظر فرهنگی شباهت‌هایی به یکدیگر دارند ضمن آنکه تعدادی از صنایع ایران از ابتدا با بهره‌گیری از تکنولوژ‌ی‌های ایتالیایی شکل گرفته‌اند.
 
به گفته این فعال بانکی، در حال حاضر نیز بسیاری از صنایع ایرانی خواهان همکاری با ایتالیا هستند که البته در این راستا امکان انتقال تکنولوژی بیشتر از حذب سرمایه‌گذاری مستقیم است.

گفت‌وگو از: سارا اسلامی 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.