یک فعال بخش خصوصی در گفت‌وگو با تهران - رم بیان کرد

تلاش فعالان اقتصادی ایران و ایتالیا برای یافتن شریک تجاری

تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۵

عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و ایتالیا با اشاره به امضای قراردادهای متنوع میان فعالان اقتصادی دو کشور در دوران پسابرجام گفت: روزانه به درخواست‌های مختلفی از طرف شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی در اتاق رسیدگی می‌شود که موضوع بیشتر آنها تقاضای معرفی شریک تجاری است.  

لیدا شهابی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت «تهران – رم» افزود: فعالان اقتصادی دو کشور در رفت و آمد هیات‌های تجاری قراردادهایی را در حوزه‌های مختلف به به امضا رسانده‌اند که از جمله می‌توان به لوازم خانگی، پوشاک و فضای سبز اشاره کرد.

وی بیان کرد: اتاق مشترک ایران و ایتالیا از طرف‌هایی ایرانی خواسته است حتی‌المقدور تنها به دنبال یافتن شریکی برای واردات محصول نباشند و برای انتقال تکنولوژی، جذب سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت مشترک تلاش کنند.

مدیرعامل شرکت فرآورده‌های ابنیه افزود: بر همین اساس درخواست برای مشاوره‌های حقوقی و اقتصادی و مباحثی در مورد ثبت شرکت‌ها از دیگر موضوعاتی است که اعضای اتاق ایران و ایتالیا در نامه‌های خود برای اتاق مطرح می‌کنند.

شهابی ادامه داد: توصیه ما به تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی این است که اگر قصد ثبت شرکت در ایتالیا را دارند وارد حوزه صنایع کوچک و متوسط شوند.

این فعال بخش خصوصی گفت: بنگاه‌های اقتصادی به صورت ویژه در صنایعی تمایل به همکاری با شرکت‌های ایتالیایی را دارند که با بهره‌گیری از تکنولوژی وارداتی از این کشور اروپایی در ایران پایه‌گذاری شده‌اند مانند صنایع پایین‌دستی فولاد، پتروشیمی، لوازم خانگی، چرم، پوست و نساجی.

عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و ایتالیا، با اشاره به این نکته کخ مد و فشن از جمله حوزه‌هایی هستند که به تازگی به فهرست همکاری دو کشور افزوده شد‌ه‌اند، افزود: با توجه به تجربه‌های غنی ایتالیا در صنعت گردشگری، ایران می‌تواند همکاری خوبی با این کشور در حوزه‌های مرتبط داشته باشد به ویژه که آنها علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در کشور برای ساخت امکانات زیربنایی از جمله هتل و راه‌سازی هستند.  

تلاش برای انتقال تکنولوژی و جذب سرمایه‌گذاری

شهابی گفت: شرکت‌های ایتالیایی بعد از تحریم طولانی‌مدت شناخت دقیقی از بازار ایران و وضعیت اقتصادی کشور ندارند؛ در نتیجه طبیعی است که علاقه اصلی آنها صدور کالای نهایی به کشور باشد.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: دولت ایران و بخش خصوصی به دنبال انتقال تکنولوژی و جذب سرمایه‌گذاری هستند که در هر دو زمینه طرف ایتالیایی نیز ابراز علاقه کرده است.  

دییرکل اتاق مشترک ایران و ایتالیا گفت: برای رسیدن به همین اهداف اتاق از ابتدای سال گذشته بیش از 10 هیات را در زمینه مختلف از جمله نساجی و جواهرات به ایتالیا ارسال کرده است که برای مثال می‌توان به سه هیات برای اکسپو 2015 میلان و سمینار اتاق بین‌المللی بازرگانی (ICC) اشاره کرد.

وی افزود: در این مدت، هیات‌های متعددی نیز از ایتالیا به ایران سفر کرده‌اند که در زمان حضور آنها علاوه بر برگزاری سمینارها و دیدارهای رو در رو، برنامه‌هایی نیز برای بازدید فعالان اقتصادی از بنگاه‌های بزرگ و پروژه‌های مهم اجرا شد.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: از جمله می‌توان به دیدار هیات‌های ایتالیایی از پروژه‌های مربوط به پسماندها، فاضلات‌های شهری و انرژی‌های تجدیدپذیر در قزوین و همچنین کارخانه‌های ماموت و زرماکارون که تکنولوژی‌های مورد استفاده خود را از ایتالیا خریداری کرده‌اند، اشاره کرد.

شهابی گفت: این دیدارها فعالان اقتصادی ایتالیا را تحت تاثیر امکانات بخش خصوصی در ایران قرار دارد و نتیجه آن نیز درخواست‌های زیادی بود که اتاق بازرگانی برای شراکت، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ایران از سوی آنها دریافت کرد.

امضای اسناد کوچک و بزرگ تجاری

مدیرعامل شرکت فرآورده‌های ابنیه، با اشاره به سفر هیات‌های سیاسی بلندمرتبه ایران و ایتالیا به کشور مقابل، گفت: در این سفرها نمایندگانی از بخش خصوصی دو کشور نیز حضور داشتند و در کنار یادداشت‌تفاهم‌ها و قراردادهای ملی، قراردادهای کوچک‌تری نیز میان آنها به امضا رسید.

عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و ایتالیا افزود: امضای این اسناد کوچک و بزرگ اهمیت زیادی دارد و بدون شک در رشد اقتصادی ایران موثر است.

شهابی، سفر رئیس‌جمهور ایران به ایتالیا، سفر متقابل نخست‌وزیر این کشور به ایران و حضور وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا را در راس یک هیات تجاری در کشور از جمله مهم‌ترین رویدادهایی مربوطه دانست و افزود: در حاشیه همه این سفرها، دیدارهای اثربخشی میان نمایندگان بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور انجام شد.

این فعال اقتصادی بیان کرد: یک برنامه‌گذار بین‌المللی ایتالیایی به نام امرزوتی با همکاری اتاق بازرگانی تهران همایشی را برگزار کردند که آخرین رویداد بزرگ، در روابط تجاری میان دو کشور محسوب می‌شد و اتاق مشترک ایران و ایتالیا نیز مشورت‌هایی را برای برگزاری هر چه موثرتر این همایش ارائه داد.

به گفته وی، برگزارکنندگان این همایش از فعالان اقتصادی ایران خواسته‌اند مقالاتی را با موضوع سرمایه‌گذاری در کشور برای چاپ در  نشریات تخصصی ایتالیا آماده کنند و همچنین مقرر شد این رویداد به مدت پنج سال در ایران برگزار شود.

مدیرعامل شرکت فرآورده‌های ابنیه اظهار کرد: این همایش در کنار رویدادهای مشابهی که پس از اجرایی شدن برجام در ایران برگزار شد، فعالان اقتصادی ایتالیا را به این نتیجه رسانده است که بازار ایران فرصت بالقوه‌ای برای آنهاست و به همین دلیل هزینه‌های قابل توجهی را برای سفر به کشورمان متقبل می‌شوند.

به گفته این فعال بخش خصوصی، یکی از نتایج رفت و آمد مقامات دولتی و هیات‌های تجاری، افزایش تعداد اعضای اتاق ایران و ایتالیا در یک سال گذشته بوده است و اهدای جوایز شوالیه و لئوناردو به رئیس اتاق  روابط تجاری خوب دو کشور را نشان می‌دهد.  

شکل‌گیری نگرش مثبت به ایران

دیبر کل اتاق مشترک ایران و ایتالیا، این کشور را یکی از بهترین گزینه‌ها برای برقراری رابطه تجاری در دوران پسابرجام دانست و افزود: فعالان اقتصادی ایتالیا در دوران تحریم‌های سنگین نیز برخورد خوبی با همتایان ایرانی خود و مصرف‌کنندگان داشتند به گونه‌ای که برخی از بنگاه‌های این کشور دفترهای خود را در ایران به صورت کامل تعطیل نکردند و ارائه خدمات پس از فروش را ادامه دادند.

شهابی ادامه داد: از سوی دیگر بسیاری از صنایع ایران مانند فولاد، لوازم خانگی، برق، پتروشیمی و نفت با استفاده از تکنولوژی‌های ایتالیایی پایه‌گذاری شده‌اند و در حال حاضر نیز صنایع کوچک و متوسط کشور می‌توانند از تکنولوژی ایتالیایی بهره بگیرند.  

این فعال بخش خصوصی، مهم‌ترین دستاورد اجرایی شدن برجام را شکل‌گیری نگرش مثبت در مورد ایران در زمینه مسائل تجاری و گردشگری دانست و گفت: این تغییر نگرش می‌تواند سکوی پرتابی برای شکل‌گیری روابط پایدار تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر باشد.

گفت‌وگو از: سارا اسلامی


 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.