در دیدار دکتر احمدی با هیات آکادمیک ایتالیا صورت گرفت

بررسی راه‌های گسترش همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ایتالیا

تاریخ انتشار : ۲۲ دي ماه ۱۳۹۴

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با دبورا سراکیانی، استاندار استان فریولی ونیزجولیای ایتالیا و هیات همراه دیدار و گفت‌و گو کرد.
 
به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر وحید احمدی در این دیدار که در محل وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، ضمن معرفی ظرفیت‌های علمی کشور بر گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی در زمینه‌های علوم انسانی و اجتماعی، موزه و آثار باستانی، علوم طبیعی، مهندسی و فناوری اطلاعات و هنر بین دو کشور تأکید کرد.
 
دکتر احمدی در ادامه گفت: همکاری‌های علمی و فناوری با مراکز آموزش عالی ایتالیا برای ما دارای اهمیت زیادی است و به همین خاطر در سفری که دو سال پیش به ایتالیا داشتم، از بسیاری از مراکز پژوهشی و تحقیقاتی این کشور بازدید کردم.
 
وی افزود: با توجه به انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک با کشور ایتالیا، اکنون زمان تحقق بخشیدن به مفاد این تفاهم‌نامه‌ها از قبیل برگزاری نشست‌های مشترک اساتید و محققان دو کشور، حمایت از اعضای هیات علمی برای انجام فرصت مطالعاتی و فوق دکترا، تبادل استاد و دانشجو، انجام تحقیقات و فعالیت‌های علمی مشترک بویژه در زمینه پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های مستقر در پارک‌ها است.
 
در ادامه سراکیانی، استاندار استان فریولی ونیزجولیای ایتالیا با بیان اینکه زمینه خوبی برای همکاری‌های ثمربخش بین مراکز تحقیقاتی دو کشور فراهم است، اظهار کرد: بیشترین تمرکز مراکز تحقیقاتی ایتالیا در استان فریولی ونیزجولیا وجود دارد و این مراکز هم در سطح ملی و هم بین‌المللی از اعتبار مطلوبی برخوردارند و با کمک وزارت علوم و تحقیقات ایتالیا توانستیم هماهنگی خوبی بین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ایجاد کنیم.
 
وی با بیان اینکه توانسته‌ایم یک شبکه تحقیقاتی و دانشگاهی خوب را در این استان ایجاد کنیم، تصریح کرد: دو دانشگاه تریسته و اودینه که از دانشگاه‌های خوب ایتالیا هستند، در این استان فعالیت می‌کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: یکی از مراکز مهم ما مرکز تحقیقاتی تابش الکترون است که یکی از مراکز مهم اروپا در این زمینه علمی محسوب می‌شود. دیگر مرکز این استان مرکز فیزیک نظری عبدالسلام است که از اعتبار بین‌المللی برخوردار است.
 
سراکیانی تصریح کرد: این مراکز تنها برخی از مراکز مهمی است که در استان فریولی ونیزجولیای در حال فعالیت هستند. یکی از اهداف مهمی که وزارت علوم و تحقیقات ایتالیا دنبال می‌کند، این است که تکنولوژی‌های نو را وارد صنعت کند و از طریق موسسات تحقیقاتی این تکنولوژی‌ها را به شرکت‌ها انتقال دهد.
 
وی گفت:‌ این مراکز تحقیقاتی این امکان را برای ما فراهم آورده‌اند که در زمینه نوآوری و فناوری‌های نو برای شرکت‌ها در سطح کشور ایتالیا رتبه نخست و در سطح اروپا نیز جایگاه 27 را کسب کنیم.
 
وی گفت: استان فریولی ونیزجولیا در حال امضای قرارداد ملی با وزارت علوم و تحقیقات ایتالیاست و این قرارداد جهت برقراری هماهنگی بین مراکز تحقیقاتی این استان است و دلیل آن نیز این امر است که قانون وزارت امور خارجه به ما این اختیار عمل را می‌دهد که به صورت مستقیم و بدون دخالت وزارت امور خارجه قراردادها را به طور مستقیم با مراکز تحقیقاتی کشورهای دیگر از جمله کرواسی، اسلوونی و صربستان منعقد کنیم.
 
وی تصریح کرد: به دلیل تمرکز بالای مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی در استان فریولی ونیزجولیا بسیاری از دانشجویان و اساتید ایرانی هم در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های این استان به خصوص در شهر تریسته تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل شده‌اند و هم‌اکنون تعداد زیادی از ایرانی‌ها در آنجا مشغول تحصیل و تحقیق هستند.
 
انتهای پیام
 
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.