ستاری در دیدار با وزیر آموزش ایتالیا تأکید کرد

ایجاد کمیسیون مشترک همکاری علمی و تحقیقاتی ایران و ایتالیا

تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ماه ۱۳۹۴

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در دیدار با وزیر آموزش، دانشگاه‌ها و تحقیقات ایتالیا با اشاره به نقش تسهیل‌گری دولت در فراهم‌سازی بستر مناسب همکاری فناوران، دانشگاهیان و فعالان اقتصادی فناور دو کشور، از آمادگی و توانمندی کشورمان در تعامل و همکاری دو جانبه در حوزه‌های یاد شده خبر داد.
 
به گزارش سرویس فناوری ایسنا دکتر سورنا ستاری در دیدار با استفانی جانینی، وزیر آموزش، دانشگاه‌ها و تحقیق ایتالیا، با اشاره به ظرفیت گسترده همکاری میان دو کشور، نسبت به انعقاد تفاهم نامه وزارت علوم،تحقیقات و فناوری کشورمان اظهار خرسندی کرد و گفت: این تفاهم‌نامه می‌تواند زمینه ساز گسترش تعاملات بیش‌تر و پایه همکاری‌های جدید باشد.
 
ستاری توافق هسته‌ای را رخدادی مثبت در جهت ارتقای روابط بهبود تعاملات علمی و فناوری دانست و با اشاره به آمادگی کامل برای همکاری و تعامل دوسویه در حوزه‌ها و سطوح گوناگون علمی، تحقیقاتی و فناوری و اقتصادی از جمله بنیاد علم ایران، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها گفت: موضوعات گوناگون فناوری، همچون هوافضا، فناوری نانو، زیست‌فناوری و بویژه سلول‌های بنیادین که در آن کشورمان حائز رتبه بسیار مناسبی در منطقه است، زمینه‌هایی مساعد برای انجام هرگونه فعالیت مشترک در زمینه‌های یاد شده، به شمار می‌آیند.
 
رییس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که تعاملات دانشگاهی علمی و تحقیقاتی، از جنس ارتباطی است که افق‌های دوردست را نشانه می‌گیرد و پایدار و ماندگار خواهد بود، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از حوزه‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری توان قابل ارائه دارد که می‌تواند به عنوان اساس و پایه تعاملات میان دو کشور، مد نظر قرار بگیرد.
 
ستاری شرکت‌های دانش‌بنیان را حوزه‌ای بسیار مهم و بزرگ برای همکاری، و زمینه‌ساز تعامل شرکت‌های توانمند ایرانی و ایتالیایی دانست و گفت: حوزه‌های موضوعی گوناگون در همکاری شرکت‌های دو کشور از نفوذ فناوری گردشگری تا حوزه‌های کشاورزی، پتروشیمی و فناوری‌های نوین، می‌تواند زمینه‌ساز همکاری و تبادل فناوری میان این شرکت‌ها باشد.
 
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، اساسی‌ترین نقش دولت‌ها را ایجاد بستر مناسب برای همکاری و تسهیل روابط دانست و گفت: نقش ما به عنوان دولت این است که ضمن تسهیل روابط، بتوانیم زمینه مناسبی فراهم کنیم تا بخش‌های گوناگون جامعه مثل دانشگاهیان، محققان، پژوهشگران، فناوران و صاحبان کسب و کار بتوانند بر مبنای این زیرساخت ایجاد شده، به راحتی تعامل و همکاری داشته باشند.
 
رییس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، همکاری با کشور ایتالیا در قالب یک کمیسیون همکاری مشترک را مدلی مناسب برای همکاری اثرگذار دانست و عنوان کرد: این کمیته مشترک علمی و فناوری، می‌تواند به عنوان یک مدل و چارچوب موفق در روابط ایران و ایتالیا نیز تعریف شود.
 
ستاری با اشاره به حضور چهار هزار دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایتالیا، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پژهشگاه‌های کشورمان را در میزبانی از اساتید، پژوهشگران و فناوران ایتالیایی توانمند دانست و افزود: ایران با در اختیار داشتن بیش از چهار و نیم میلیون دانشجوی فارغ التحصیل، بیش‌ترین تعداد دانشجویان فارغ‌التحصیل رشته‌های فنی و مهندسی در منطقه، 500 دانشگاه و مرکز پژوهشی و تحقیقاتی، در ایجاد بستر مناسبی برای تعامل دو طرف توانمندی داریم، چراکه سال‌های تحریم به ما آموخته است مشکلاتمان را خودمان حل کنیم.
 
جانینی، وزیر آموزش، دانشگاه‌ها و تحقیق ایتالیا، پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی میان دو کشور را یکی از پایه‌های اساسی برای همکاری دانست و گفت: هیات ایتالیایی به طور کامل آمادگی دارد تا فصل تازه‌ای از روابط علمی، تحقیقاتی و آموزشی با ایران را رقم بزند.
 
جانینی، با اشاره به زمینه‌های گوناگون همکاری میان دو کشور، توسعه پیوند میان پژوهشگاه ها و اندیشگاه‌های دو کشور، حفاظت از میراث فرهنگی و تعامل از طریق کمیته مشترک را زمینه‌های برجسته همکاری دو کشور دانست و گفت: به طور کامل برای همکاری در زمینه‌های گوناگون آماده هستیم و با توجه به یادداشت تفاهم منعقد شده که چارچوب مناسبی از همکاری‌های مشترک را فراهم آورده می‌توانیم در قالب کمیسیون همکاری مشترک، اقدامات گسترده‌تری برای پیشبرد اهداف دو طرف انجام دهیم.
 
گفتنی است در این دیدار، پروفسور فرمایا، رییس دانشگاه تریسته ایتالیا، پروفسور گائودیو، رییس دانشگاه ساپینزا رم، مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا در ایران همراهان وزیر آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا بودند.
 
انتهای پیام
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.