تاریخ رفراندوم اصلاح قانون اساسی ایتالیا مشخص شد

تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ماه ۱۳۹۵

شهروندان ایتالیا ۴ دسامبر ۲۰۱۶ درباره تغییرات قانون اساسی کشورشان تصمیم می‌گیرند. این بزرگترین اصلاحات قانونی در این کشور طی دهه‌های گذشته است: هدف کاستن از اختیارات سنا و بالا بردن قدرت عمل و چابکی دولت است.

به گزارش ایسنا، به پیشنهاد ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا، زمان برگزاری رفراندوم اصلاح قانون اساسی، روز ۴ دسامبر ۲۰۱۶ تعیین شد. رسانه‌های ایتالیایی نوشته‌اند که این تصمیم در پی نشست کابینه در روز دوشنبه اتخاذ شده است.

برای ماتئو رنتزی، این رفراندوم بزرگترین و مهم‌ترین آزمون در دوران نخست‌وزیری‌اش محسوب می‌شود. او گفته که هدف از این گام، تامین ثبات سیاسی در دولت‌های ناپایدار ایتالیاست تا به دشواری‌های ناشی از اقتصاد مبتلا به بدهی این کشور سریع‌تر رسیدگی شود.

به گزارش دویچه‌وله، خود رنتزی که در سال ۲۰۱۴ روی کار آمد، چهارمین نخست وزیر ایتالیا بود که ظرف سه سال عوض می‌شد. او گفته اگر پاسخ مردم به این رفراندوم منفی باشد، کناره‌گیری می‌کند. به این ترتیب خطر این هست که تلاش او برای ایجاد ثبات، خود موجب یک لرزه‌ی سیاسی دیگر شود.

در طرحی که دولت میانه‌روی رنتزی ارائه کرده، حقوق و اختیارات مجلس سنا به طور جدی محدود می‌شود تا به این ترتیب گشایشی در سیستم سیاسی کند و تنبل ایتالیا ایجاد شود. سنای ایتالیا با سناتورهای محافظه‌کار، یکی از اهرم‌های بن‌بست سیاسی در این کشور معرفی می‌شود و رنتزی می‌خواهد دولت به شکلی سریع‌تر و موثرتر به انجام وظایف خود بپردازد.

اما منتقدان این طرح واهمه دارند که با این اصلاحات، دولت قدرت زیادی کسب کند.

طرح رنتزی برای برگزاری رفراندوم اصلاحات قانون اساسی در ماه اوت به تصویب دیوان عالی ایتالیا رسیده است. رسانه‌های اروپایی می‌نویسند ممکن است ایتالیا پس از این رفراندوم و در صورت منفی بودن پاسخ مردم به آن، به پس‌لرزه‌هایی مشابه رفراندوم بریگزیت در بریتانیا دچار شود.

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.