مزیت های روابط تجاری با ایتالیا

بخش کشاورزی اولویت نخست ایتالیا برای فعالیت در ایران است

تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ماه ۱۳۹۵

گروه اقتصادی: نخستین دوره از اجلاس مهم اقتصادی امبروزتی میان ایتالیا و ایران، در هتل اسپیناس تهران، توسط خانه اروپایی امبروزتی و با حضور معاون وزیر خارجه این کشور و مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
 
به گزارش ایلنا، سفیر ایتالیا در اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا با اشاره به برگزاری این اجلاس در تهران، گفت: ما از سال گذشته به دنبال برگزاری این گردهمایی‌ بودیم. 
 
مائورو کنچاتوری ادامه داد: استقبال از این اجلاس ثابت کرد که ایده برگزاری چنین نشستی، درست بوده و صحبت‌های آقای تخت‌روانچی نیز نشان‌دهنده اهمیت این اجلاس است.
 
وی با اشاره به توافق هسته‌ای گفت: در یکسال و نیم گذشته مذاکرات برای لغو تحریم‌ها صورت گرفت اما ایتالیا کشوری است که همواره روابط خود را با ایران حفظ کرده است و بر گسترده شدن این روابط در شرایطی که تحریم‌ها لغو شده است، اصرار دارد.
 
سفیر ایتالیا در ایران افزود: دیدار روسای دولت دو کشور در رم و تهران نشان‌دهنده استحکام روابط دو کشور است. در سفر آقای روحانی به ایتالیا و نخست‌وزیر ایتالیا به ایران تفاهم‌نامه‌های بسیاری امضا شد و ما اکنون به دنبال فراتر از تفاهم‌نامه و ترسیم نقشه راه هستیم. کشاورزی، صنعت و انرژی حوزه‌هایی هستند که ما می‌خواهیم در آن فعالیت کنیم که در بین آنها کشاورزی اولویت نخست را دارد. وی ادامه داد: در چند روز گذشته معاون وزیر کشاورزی ایتالیا برای بازدید از نمایشگاه کتاب به ایران سفر کرده بود و در طول این مدت نیز دیدارهای مهمی انجام داد و برخی تفاهمات نیز به امضا رسیده است. وی در پایان به نقش جغرافی - سیاسی ایران اشاره کرد و گفت: جایگاه کشور ایران و نقش آن در منطقه بسیار مهم است و حضور معاون وزیر خارجه ایتالیا در این همایش دو روزه نیز موید همین موضوع است.
 
ایتالیایی‌ها به همکاری‌های بانکی شتاب ببخشند
 
مسعود خوانساری گفت: ما از بانک‌های بزرگ ایتالیایی انتظار داریم تا اقدام‌های مثبت انجام شده در زمینه همکاری‌های بانکی را شتاب ببخشند و موضوعات را در جلسات مستمر با همتایان ایرانی خود به طور جدی دنبال کنند.
به گزارش ایلنا، در اجلاس تجاری ایران و ایتالیا، رئیس اتاق بازرگانی تهران در مراسم افتتاحیه با اشاره به سابقه تجاری ایران و ایتالیا گفت: حضور طولانی‌ مدت ایتالیایی‌ها در ایران سبب شده ساختار برخی از صنایع ما با تکنولوژی این کشور عجین شود که از جمله می‌توان به صنایع نفت، پتروشیمی، فولاد، چرم و نساجی اشاره کرد. مسعود خوانساری ادامه داد: همین امر باعث می‌شود تا در فضای رقابتی پسابرجام ادامه همکاری با صنایع کشور ایتالیا از اولویت ویژه‌ای نزد صاحبان صنایع ایران برخوردار باشند.
 
همچنین احیای جاده ابریشم، همکاری در زمینه مد و صنایع غذایی نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. خوانساری افزود: ما امیدواریم با برقراری ارتباطات بانکی در شکل‌های متفاوتی مانند تاسیس دفتر نمایندگی و خرید سهام بانک‌های ایرانی، حجم مبادلات بین دو کشور در سال جاری و سال‌های پس از آن به سیر صعودی خود ادامه دهد و به میزان قابل قبولی برسد.پ وی تصریح کرد: پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران چند بانک ایرانی همکاری خود را با بانک منته پاسکی در قالب افتتاح حساب آغاز کرده و مبادرت به دریافت خدمات ضمانت‌نامه و اعتبار اسناد کردند.
 
خوانساری تصریح کرد: ما از بانک‌های بزرگ ایتالیایی انتظار داریم تا اقدام‌های مثبت انجام شده در زمینه همکاری‌های بانکی را شتاب ببخشند و موضوعات را در جلسات مستمر با همتایان ایرانی خود به طور جدی دنبال کنند. خوانساری تصریح کرد: لازم به ذکر است تا زمانی که بسترهای لازم بانکی، اعتباری، بیمه‌ای و حقوقی آماده نشود قراردادهای بزرگ و پرمنفعت برای دو طرف نیز منعقد نخواهد شد.
 
وی ادامه داد: جدا از توسعه صادرات، جمهوری اسلامی ایران با پیش‌بینی تسهیلات و قوانین لازم فضای مناسبی را جهت انجام سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های خارجی با بنگاه‌های ایرانی در حوزه‌های اولویت‌دار ازجمله انرژی‌های نو، آب و فاضلاب، خودروسازی، فولاد، معادن، حوزه سلامت و داروسازی فراهم آورده است. ایران کشوری در حال توسعه با جمعیتی جوان و تحصیلکرده است که همه این موارد بستری بسیار مناسب برای همکاری خلاقانه و سودبخش برای دو طرف به حساب می‌‌‌آید. 
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.