همکاری بانک‌های ایتالیایی با ایران در زمینه صدور تضمین و انتقال وجه

تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۵

شفقنا اقتصادی- یک فعال صنعت نفت با اشاره به برقراری روابط بانکی ایران و ایتالیا پس از اجرایی شدن برجام گفت: با رفع تحریم‌های اقتصادی تعدادی از بانک‌های کوچک این کشور همکاری خود را با بنگاه‌های ایران در زمینه صدور تضمین‌ها و انتقال وجه آغاز کرده‌اند در حالی که پیش از برجام چنین روابطی امکان‌پذیر نبود.
 
امین شکوهی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار «شفقنای اقتصادی» افزود: بانک‌های ایرانی نیز آماده نقل و انتقال پول، صدور تضمین و گشایش ال سی در شعبه‌های خارجی خود هستند.
 
مدیرعامل شرکت مهندسی و تامین کالای کامکار، با اشاره به آغاز روابط کارگزاری تعدادی از بانک‌های درجه دو و سه ایتالیایی با ایران ادامه داد: بانک‌های بزرگ خارجی به دلیل نوع تعاملات و روابط با همتایان آمریکایی خود و حضور در بازار این کشور ترجیح می‌دهند با احتیاط بیشتری با ایران رابطه برقرار کنند؛ به ویژه که برخی از آنها در دوران تحریم جرایم سنگینی را به دلیل ارتباط با بانک‌های کشور پرداخت کرده‌اند.
 
به گفته وی برای استفاده کامل از مزیت‌های برجام، روابط بین‌المللی شبکه بانکی ایران باید گسترش یابد که این امر به گذشت زمان نیاز دارد.
 
امکان بهره‌گیری ایران از دانش فنی ایتالیا
 
 شکوهی‌نیا ایتالیا را از جمله شریکان اصلی تجاری و صنعتی ایران در طول تاریخ دانست و افزود: روابط تاریخی دو کشور به نزدیکی سیاسی و اقتصادی آنها در دوران معاصر منجر شده است.
 
این فعال صنعت نفت ادامه داد: تولیدکنندگان و بازرگانان ایتالیایی اشراف کاملی به بازار ایران و همچنین مسائل سیاسی و فرهنگی کشورمان دارند به همین دلیل معمولا ایران را در مقایسه با دیگر کشورهای صاحب نفت و گاز در منطقه در اولویت همکاری قرار می‌دهند.
 
وی گفت: ایتالیا از مزیت‌های بسیاری برای همکاری شرکت‌های داخلی با این کشور برخوردار است از جمله اینکه بنگاه‌های ایتالیایی در زمینه طراحی و تولید تجهیزات فنی و مهندسی توانمندی قابل توجهی دارند.
 
شکوهی‌نیا با اشاره به دانش فنی بالای شرکت‌های ایتالیایی بیان کرد: آنها می‌توانند به بسیاری از نیازهای حیاتی و اصلی ایران در حوزه صنعت نفت پاسخ دهند به ویژه آنکه برخی از شرکت‌های ‌این کشور در حوزه تخصصی خود از جمله مطرح‌ترین بنگاه‌ها در سطح جهان محسوب می‌شوند.
 
به گفته مدیرعامل شرکت کامکار کالا کیش، با توجه به همین ویژگی‌ها تعدادی از پتروشیمی‌های قدیمی کشور از چند دهه پیش با محصولات ایتالیایی مجهز شده‌اند و این روند اکنون نیز می‌تواند ادامه یابد.
 
وی بیان کرد: در سال‌های تحریم، شرکت‌های ایتالیایی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بهترین رابطه را با همتایان ایرانی خود داشتند و تمام تلاش خود را کردند که در چارچوب قوانین و محدودیت‌هایی که وضع شده بود رابطه خود را با این بنگاه‌ها ادامه دهند.
 
شکوهی‌نیا افزود: برخی از شرکت‌های قاره سبز با وجود تعهداتی که به ایران داشتند به راحتی بازار را رها کردند و از کشور خارج شدند اما رویه بنگاه‌های ایتالیایی اینگونه نبود.
 
وی ادامه داد: شرکت کامکار کالا کیش از زمانی که ایران با پایان جنگ تحمیلی فاز تازه‌ای از فرایند صنعتی شدن خود را آغاز کرد، انتقال دانش فنی به کشور را کلید زد و از همان هنگام بنگاه‌های ایتالیایی از جمله مهم‌ترین شریکان تجاری این مجموعه بوده‌اند.
 
شکوهی‌نیا گفت: این شرکت در دهه 80، خط تولید برخی تجهیزات نیرو و انرژی را با دانش و ماشین‌آلات ایتالیایی وارد و پروژه‌های متعددی را با شرکت‌های ایتالیایی اجرا کرد به گونه‌ای که تعدادی از سازندگان برتر تجهیزات نفت وگاز، نیرو و شرکت‌های فنی و مهندسی این کشور از جمله شرکای تجاری کامکار کالا کیش بوده‌اند.
 
تاثیر مثبت برجام بر روابط بین‌المللی بنگاه‌ها
 
 وی با اشاره به تاثیر جدی برجام بر روابط بین‌المللی شرکت‌های ایرانی بیان کرد: کشور اکنون با روند رو به رشد تمایل بنگاه‌های بزرگ اروپایی، کره‌ای و ژاپنی برای ورود به بازار و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف مواجه است.
 
شکوهی‌نیا آخرین دوره نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی را گواهی بر این موضوع دانست و افزود: تفاوت سطح حضور شرکت‌ها در نمایشگاه و فعالیت آنها در طول برگزاری این رویداد نسبت به دوره‌های پیشین مشهود بود و تعدادی از بنگاه‌های مطرح خارجی به تهران آماده بودند.
 
مدیرعامل شرکت کامکار کالا کیش بیان کرد: این شرکت پس از اجرایی شدن برجام توانسته است قراردادی را برای انتقال دانش فنی با یک شرکت ایتالیایی منعقد کند و در حال مذاکره با چند بنگاه دیگر برای انعقاد قراردادهای مشابه است.
 
به گفته وی چنین شرایطی پیش از رفع تحریم‌ها قابل تصور نبود و امید است با رفع برخی موانع باقی‌مانده در آینده نه چندان دور، ثمرات کامل برجام مشاهده شود.
 
اطمینان بخشی، لازمه سرمایه گذاری خارجی
 
 شکوهی‌نیا افزایش سطح فروش و سود حاصله را هدف اصلی همه بنگاه‌های تجاری دانست و افزود: در هیئت‌های تجاری‌ ایتالیایی که تا کنون به ایران سفر کردند برخی فعالان اقتصادی این کشور به دنبال فروش محصولات نهایی بودند و برخی دیگر با هدف سرمایه‌گذاری و مشارکت در کشور حضور یافتند.
 
این فعال صنعت نفت توضیح داد: هر شرکتی با توجه به نوع محصول یا خدمتی که ارائه می‌کند، بهترین مدل را برای ارزش‌آفرینی بیشتر برمی‌گزیند و نمی‌توان در این مورد حکم کلی صادر کرد.
 
وی ادامه داد: بسیاری از شرکت‌ها از ابتدای ورود خود به یک بازار جدید، به دنبال سرمایه‌گذاری مستقیم نیستند؛ آنها برای فروش محصولات نهایی تلاش می‌کنند و حضورشان در بازار باید به حدی از رشد برسد که برای حضور بلندمدت در آن کشور متقاعد شوند.
 
شکوهی‌نیا گفت: با وجودی که درجه ریسک سرمایه‌گذاری در ایران در حال کاهش است اما در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر هنوز ریسک بالایی در این زمینه وجود دارد به همین دلیل شرکت‌های ایرانی وظیفه مهمی برای اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذاران خارجی بر عهده دارند.
 
مدیرعامل شرکت مهندسی و تامین کالای کامکار بیان کرد: تا زمانی که شرکت‌های خارجی بیشتری حاضر به سرمایه‌گذاری در ایران و کار با شریک داخلی شوند، ممکن است منافع کوتاه‌مدت بخشی از شرکت‌های ایرانی با خطر مواجه شود اما در بلندمدت رقابتی شدن بازار به نفع اقتصاد کشور است. 
 
وی افزود: در یک فضای رقابتی کیفیت و قیمت محصولات و خدمات بهبود می‌یابد و این امر منافع مصرف‌کننده را تامین می‌کند. 
 
شکوهی‌نیا گفت: غیبت شرکت‌های قوی در دوران تحریم‌ها باعث شد ایران به ناچار به سراغ شرکت‌های دسته چندم خارجی برود که هر چند در زمان خود سیاست درستی بود در درازمدت لطماتی را برای اقتصاد کشور به دنبال دارد. 
 
این فعال اقتصادی افزود: حضور چنین شرکت‌هایی کیفیت محصولات و خدمات را کاهش داد اما از سویی نیز باعث شد صنایع داخلی در برخی حوزه‌ها سرمایه‌گذاری‌های خوبی را انجام دهند. 
 
وی بیان کرد: حضور سرمایه‌گذاران خارجی معتبر، انتظار مصرف‌کنندگان را از کیفیت کالاها افزایش می‌دهد و شرکت‌های داخلی نیز می‌توانند از گشایش‌های پس از برجام برای بالا بردن سطح دانش فنی خود بهره بگیرند. 
 شکوهی‌نیا قاعده بازار آزاد را رقابت دانست و افزود: شرکت‌هایی که آمادگی ورود به این فضا را داشته باشند به این مرحله به عنوان دوره‌ای از پیشرفت خود می‌نگرند و از شکل‌گیری بازار رقابتی و شفافی که هیچ عدولی از مسائل کیفی در آن پذیرفته نباشد، استفبال می‌کنند.
 
مدیرعامل شرکت کامکار کالا کیش گفت: وظیفه دولت در چنین دوران گذاری، اجرایی کردن قوانین موجود در مورد حمایت از تولید داخلی، بهبود فضای کسب و کار، سیاست‌گذاری و نظارت دقیق بر اجرای قوانین و سیاست‌هاست.
 
وی ادامه داد: بخش دولتی باید تصدی‌گری را رها کند و با تعیین حداقل‌های لازم برای رعایت استانداردهای کیفی، نظارت سختگیرانه‌ای در مورد اجرای آنها داشته باشد.
 
شکوهی‌نیا افزود: این حداقل‌ها نیز باید در سطح بالایی تعیین شوند چرا که مشکلات مربوط به دوران تحریم سطح توقع مصرف‌کنندگان را در مورد کیفیت محصولات کاهش داده است و کالاهای نازل در بازار انباشته شده‌اند.
 
به گفته این فعال اقتصادی، برخی از تجهیزات حساس صنعت نفت به سطح ایمنی بالایی نیاز دارند و باید بدون هیچ تساهلی به کیفیت آنها توجه ویژه‌ای صورت گیرد تا از تکرار حوادث تلخی که در تابستان امسال رخ داد جلوگیری شود.
 
امکان صادرات صنعتی به ایتالیا
 
 مدیرعامل شرکت کامکار کالا کیش، امکان صادرات کالاهای صنعتی ایران به ایتالیا را دور از دهن ندانست و افرود: شرکت‌های ایرانی می‌توانند با واردات دانش فنی از این کشور و سپس بومی کردن آن، در درازمدت زمینه‌های حضور خود در بازار ایتالیا را فراهم کنند.
 
شکوهی‌نیا ادامه داد: ایران از مزیت‌های ویژه‌ای در زمینه منابع طبیعی و نیروی انسانی برخوردار است و می‌تواند پایگاهی برای پاسخگویی به نیازهای منطقه و همچنین صادرات به اروپا باشد.
 
وی بیان کرد: برخی از شرکت‌های اروپایی به ویژه واحدهای ایتالیایی به دلیل شناختی که از بازار ایران دارند این مزیت‌ها را درک کرده‌اند و تمایل بیشتری برای همکاری با بنگاه‌های داخلی دارند.
 

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 

 
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.