احتمال کناره گیری نخست وزیر ایتالیا در صورت شکست در همه پرسی

تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۵

 در آستانه برگزاری همه پرسی روز یکشنبه 4 دسامبر (فردا)، فرضیه کناره گیری 'متئو رنتزی' نخست وزیر ایتالیا در صورت شکست در این رای گیری شدت گرفت.
 
به گزارش ایرنا، نخست وزیر ایتالیا طی مصاحبه ای با روزنامه 'کوریره دلاسرا' در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون اینکه 'در صورت کسب پاسخ منفی در همه پرسی از مقام خود استعفا می دهد و یا به کار خود در دولت ادامه خواهد داد؟' همچون موارد قبل به دادن پاسخی مبهم اکتفا نموده و اظهار داشت: من می توانم ثبات را تضمین کنم ولی هرگز نمی توانم ضامن انفعال باشم. 
 
وی گفت: با سر کار آمدن این دولت، چرخ های کشور شروع به حرکت کرده است. من مانند خیلی ها نیستم که برای حفظ مقام، حاضرند خود را با هر شرایطی وفق دهند. من متفاوت از نسل سیاستمداران گذشته هستم. اگر بتوانیم به انجام تغییرات مورد نیاز کشور ادامه دهیم، همچنان در صحنه حضور خواهم داشت، ولی اگر قرار باشد در انجام اصلاحات طفره رفته و منفعل عمل کنیم، مطمئناً اشخاص بسیاری هستند که بهتر از من می توانند در مرداب انفعال شناور باقی بمانند. 
 
نخست وزیر ایتالیا پیشتر نیز درباره فرضیه استعفای خود در صورت شکست همه پرسی اصلاحات قانون اساسی، اظهارات متفاوتی را مطرح کرده بود. وی در ماه ژانویه گذشته طی یک سخنرانی در صحن مجلس سنا، برای چندمین بار تأکید کرد که 'در صورت پاسخ منفی شهروندان به همه پرسی، پاییز سال جاری از مقام خود کناره گیری خواهم کرد'. 
 
رنتزی در ماه سپتامبر گذشته نیز در جریان یک برنامه تلویزیونی در شبکه اول تلویزیون دولتی ایتالیا (Rai1) صراحتاً تأیید کرده بود در صورت رأی منفی مردم در همه پرسی از مقام خود استعفا خواهد داد و افزود: من نظر خود را تغییر نداده ام. ولی از آنجاییکه بسیاری به من گفتند نباید همه پرسی مذکور را شخصی سازی کرده و به آن جنبه کاملاً سیاسی دهم، در اظهارات اخیر فقط عنوان کردم که از این پس در مورد آینده خود صحبت نخواهم کرد. عمده مردم نگران آینده ایتالیا هستند. این همه پرسی نه به آینده یک فرد، بلکه به امکان کاهش شمار کرسی ها در پارلمان و اینکه تنها یک مجلس می تواند به دولتها رأی اعتماد دهد، مربوط می شود. 
 
رنتزی همچنین اخیرا در جریان همایش حزبی در شهر بولونیا در پاسخ به سوال یکی از حاضرین در این ارتباط تصریح کرده بود: دولت تنها زمانی سقوط خواهد کرد که پارلمان به آن رأی عدم اعتماد دهد. لذا با تمام احترام می گویم، همانگونه که قانون اساسی مقرر نموده است تا زمانی که اکثریت پارلمان را در اختیار داریم، سر کار خود باقی خواهم ماند. 
 
نخست وزیر ایتالیا در ماه اکتبر نیز (بنا بر گزارش روزنامه ایل مساجرو) در جریان کنفرانس خبری مشترک با 'باراک اوباما' رئیس جمهوری آمریکا در محل کاخ سفید در واشنگتن، در پاسخ سوال یکی از خبرنگاران اظهار کرده بود: اطمینان دارم مردم در این همه پرسی رأی مثبت خواهند داد و مسئله بطور خودکار موضوعیت نخواهد یافت. ولی باید اضافه کنم اگر شهروندان در همه پرسی پاسخ منفی نیز بدهند، فاجعه ای رخ نخواهد داد. ولی مسلم آن است که با پاسخ مثبت شهروندان در همه پرسی، ایتالیا قوی تر و پایدارتر از پیش شده و می تواند بیش از این برای تغییر مسائل اروپا موثر واقع شود. 
 
وی در ماه گذشته میلادی نیز (طبق گزارش روزنامه ایل مساجرو) در جریان همایشی در شهر ناپل، فرضیه استعفای خود در صورت شکست در همه پرسی روز 4 دسامبر را بار دیگر مطرح و تصریح کرده بود: من تا زمانی که بتوانم در کشور تغییراتی انجام دهم برسر کار باقی خواهم ماند. زیرا حاضر نیستم در مرداب انفعال شناور باشم. من این مرداب را به متخصصان حفظ آن واگذر می کنم. 
 
مؤسسه «ایپسوس» اخیرا در پی یک نظرسنجی اعلام کرد که تا ماه اکتبر، تقریباً نیمی از رأی دهندگان ایتالیایی (44 درصد) هنوز تصمیم نگرفته اند که در همه پرسی روز چهارم دسامبر شرکت کنند و اینکه در صورت مشارکت چه رأیی را به صندوق ها بیندازند (هشت درصد). طبق این نظرسنجی، در میان رأی دهندگانی که قصد مشارکت در همه پرسی دارند، 25 درصد اعلام کرده اند به اصلاحات قانون اساسی پاسخ منفی خواهند داد و 23 درصد نیز گفته اند پاسخ مثبت می دهند. 
 
بر اساس اصلاحات قانون اساسی موسوم به اصلاحات «رنتزی بوسکی»، اختیارات مجلس سنا محدود و عمدتاً به مسائل مربوط به استانها و شهرداری ها مربوط خواهد شد. در واقع، در اصلاحات مذکور پایان نظام دو مجلسی پارلمان ایتالیا و تبدیل مجلس سنا به مجلسی متشکل از مقامات محلی (استانداران و شهرداران) پیش بینی شده و بر اساس آن، مجلس سنای جدید به جای 315 سناتور کنونی دارای 100 سناتور متشکل از 74 عضو شورای استانداری، 21 شهردار و 5 سناتور منتصب از سوی رئیس جمهوری (که مادام العمر نبوده بلکه به مدت 7 سال در این سمت باقی می مانند) خواهد بود و اعضای آن نیز حقوق و مزایا بابت عضویت و کار در مجلس دریافت نخواهند کرد. 
 
این مجلس، اختیارِ دادنِ رأی اعتماد به دولت ها را نخواهد داشت و با وظیفه ارتباطی میان دولت، استانها و شهرداری ها، تنها خواهد توانست در مورد قوانین مربوط به قانون اساسی و بازبینی آن‌ها، قوانین مربوط به همه پرسی ها، قوانین شهری، قوانین انتخاباتی در نهادهای محلی (در سطح استانداری ها و شهرداری ها) تصمیم گیری کند. به علاوه سناتورهای جدید همچون نمایندگان مجلس نمایندگان از مصونیت پارلمانی برخوردار خواهند بود و بدون مجوز مجلس سنا نمی توانند مورد استراق سمع تلفنی قرار گرفته و یا بازداشت شوند. 
 
تنها در صورت رأی «آری» در همه پرسی است که اصلاحاتِ مجلس سنا شکل قانونی به خود گرفته و در زمان انحلال مجلسین که به عقیده نخست وزیر ایتالیا در پایان موعد قانونی و به عبارتی بهار 2018 میلادی به کار خود پایان خواهند داد، اجرایی خواهد شد. 
 

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 
 
 

 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.