تجهیز ۶۰۰ کارخانه سنگ با تکنولوژی ایتالیا

تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۴

رئیس انجمن سنگ ایران از تجهیز ۶۰۰ کارخانه سنگ با تکنولوژی ایتالیا خبرداد و گفت: علیرغم اینکه ۴ درصد سنگ‌های تزئینی کشور صادر می‌شوند، صادرات به ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است.
 
ابوالقاسم شفیعی در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به وجود معادن غنی سنگ‌های تزئینی با رنگ‌های منحصر به فرد در ایران، گفت: ایران به لحاظ تنوع رنگ در سنگ‌های مرمریت و تراورتن، حرف اول دنیا را می‌زند و در حالی که ایران حداقل ۸ تا ۱۰ نوع رنگ خوب در سنگ تراورتن از جمله لیمویی، پوست ماری، خاکستری، قرمز را دارد؛ ترکیه و ایتالیا به عنوان رقیب، به ترتیب رنگهای سفید، بژ و کرم و نیز بژ و کرم را دارند.
 
رئیس انجمن سنگ ایران افزود: در حوزه مرمر نیز ایران بالاترین تنوع رنگ را در دنیا دارد، این در حالی است که رقیب ما در این حوزه، کشورهای پاکستان، افغانستان، مکزیک و چین هستند که البته تنوع رنگ ایران را ندارند، چراکه ما رنگ‌های مرمر صورتی، سبز، نارنجی و سفید را داریم و همین امر سبب شده تا تنوع رنگ سنگ‌های مرمر ایرانی نسبت به ترکیه ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر باشد.
 
وی تصریح کرد: بنا بر اعلام سازمان زمین‌شناسی، ایران تنها ۲۰ درصد ذخایر خودر ا اکتشاف کرده که البته بیشتر این اکتشافات سطحی است و عمقی صورت نمی‌گیرد درحالی که کشورهایی همچون آفریقا برای استخراج طلا، ۷ هزار متر حفاری می‌کند اما در ایران اکتشافات به صورت سطحی و در عمق حداکثر ۱۰۰ متری است.
 
شفیعی گفت: در حوزه سنگ‌های تزئینی، حداکثر اکتشافات ایران ۲۰ درصد است و در حوزه استخراج، در حال حاضر ۱۷ میلیون تن سنگ تزئینی استخراج می‌شود که حقوق دولتی نیز بابت آن پرداخت می‌گردد. اما از ۱۹۰۰ معدن موجود، تنها ۲۰ درصد فعال است ولی اگر همه فعال شوند، نسبت صادرات نیز افزایش خواهد یافت.
 
وی اظهار داشت: اگرچه نسبت صادرات مواد خام به سنگ‌های تزئینی حداکثر ۵ درصد است اما آمارها می‌گوید تنها ۴ درصد از سنگ‌های تزئینی خام صادر می شود و کمتر از یک درصد هم به صورت فراوری شده صادر می شود که بیشترین درصد صادرات در این بخش، مربوط به عراق است.
 
به گفته شفیعی، علیرغم اینکه در دولت‌های قبل، صندوق ذخیره ارزی، ارز مناسبی را برای نوسازی کارخانجات و تجهیز آنها به ماشین آلات روز دنیا اختصاص داد، اما انتظاری که دولت در افزایش تولید و صادرات سنگ‌های تزئینی داشت، محقق نشد، این در حالی است که ۶۰۰ کارخانه به روزآمدترین دستگاه‌های دنیا با تکنولوژی ایتالیا مجهز شدند.  
 
رئیس انجمن سنگ ایران، صادرات رسمی سنگ‌های تزئینی اعم از فرآوری شده و خام را ۲۰۰ میلیون دلار دانست ولی می دانیم که این رقم ارزشی ۴۰۰ میلیون دلاری را در بر می گیرد، این در حالی است که داخل کشور تقاضا برای سنگ‌های تزئینی به دلیل رکود کاهش یافته است؛ بنابراین فرصت خوبی برای صادرات است.
 
وی اظهار داشت: چنانچه اکنون عوارض واردات سنگ‌های تزئینی را صفر کنند، تمام سنگبری‌های کشور ورشکسته می‌شوند، چراکه علیرغم ورود ماشین آلات جدید، کارگران افغانی و کم سواد ایرانی مشغول به کار شده اند که در این رابطه تخصص ندارند، این در حالی است که ۶۶۰۰ واحد کارخانه سنگ بری داریم که نبود کارگر فنی ماهر و متخصص، ضعف اغلب آنها است.
 
شفیعی معتقد است که باید سهم صادرات سنگ های تزئینی را به دو میلیارد دلار برسانیم، چراکه ۱۹۰۰ معدن داریم که اگر ۱۰۰۰ تا از آنها در سطح قابل قبولی باشند، سهم هر معدن یک میلیون دلار هم باشد یک میلیارد دلار می شود.  
 
وی از برگزاری هفتمین نمایشگاه سنگ‌های تزئینی، معدن و ماشین آلات در ۲۹ تیرماه تا یکم مردادماه خبرداد و گفت: از برخی کشورها همچون یونان، روسیه، هند، انگلیس، بلغارستان، ایتالیا، ترکیه و آلمان در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
 
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.