شناسایی و استرداد نامه کریستف کلمب به ایتالیا

تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۵

اصل نامه کریستف کلمب که سال‌ها پیش از کتابخانه ای در ایتالیا سرقت شده بود، از میان 80 نامه جعلی شبیه به آن شناسایی و به ایتالیا برگردانده شد.
 
خبرگزاری میراث فرهنگی – بین‌الملل – یک نامه تاریخی به جا مانده از کریستف کلمب دریانورد و کاشف ایتالیایی که در سال 1493 نوشته شده و درامریکا نگهداری می‌شد بنا به درخواست ایتالیا به این کشور مسترد شد. به گزارش ساینس این نامه در سال 1493 و پس از پایان سفر های مقدماتی کلمب خطاب به حامیان سلطنتی خود در اسپانیا فردیناند و ایزابلا نوشته شده است.
 
این نامه طی سالها بعد، بارها و بارها با هدف انتشار و گسترش اطلاعات درباره دنیای جدید که او به آن سفر کرده بود، کپی ونسخه برداری می‌شد. طبق همین گزارش یک تیم مشترک از پژوهشگران ایتالیایی و امریکایی موفق شدند از میان 80 نسخه کپی موجود از این نامه یکی را به عنوان نسخه اصلی شناسایی کنند.
 
اما این نسخه اصلی که پیش از این از موزه وکتابخانه‌ای در فلورانس ربوده شده بود. ربایندگان پس از سرقت نامه اصلی یکی از نامه های جعلی را به جای آن در کتابخانه فلورانس گذاشته بودند. این نامه پس از سفری دراز، درآخرین مرحله به کتابخانه کنگره امریکا اهدا شده بود.
 
کارشناسان موزه با توجه به نشانه‌هایی درسند جعلی دریافتند که این نامه با نامه اصلی جابجا شده است زیرا نشان ویژه کتابخانه «ریکاردیانای» ایتالیا به گونه ای ناهماهنگ به اثر الصاق شده و فاقد مهر کتابخانه نیز بوده است. محققان همچنین دریافتند که پس از انتقال نامه به کتابخانه کنگره امریکا برای حذف تمبریا نشان ویژه کتابخانه ریکاردیانا از نامه اصلی از ماده مخصوصی استفاده شده تا نشان یا مهر کتابخانه ریکاردیانا از روی آن حذف شود.
 
وکیل ویژه امریکا دربیانیه‌ای دراین زمینه اعلام کرده است که با اظهار فروتنی این اثر وسند تاریخی را به کشور وسرزمین اصلی آن بازگردانده شده است. چگونگی ربوده شدن این اثر تاریخی ازموزه ایتالیا وراه یابی آن به موزه‌های امریکا همچنان دردست تحقیق و بررسی است.
اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.