عضو هیات‌مدیره اتاق ایران و ایتالیا در گفت‌وگو با تهران – رم بیان کرد:

تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری و تکنولوژی از ایتالیا

تاریخ انتشار : ۰۱ تير ماه ۱۳۹۵

عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و ایتالیا بر تلاش این اتاق برای جذب سرمایه‌گذاری و تکنولوژی از ایتالیا تاکید کرد و گفت: هیات‌مدیره اتاق تلاش می‌کند فعالان اقتصادی این کشور را متقاعد کند که تنها به فکر فروش کالای نهایی خود در بازار ایران نباشند.

 محمدجعفر برادران در گفت‌وگو با خبرنگار سایت «تهران – رم» افزود: طبیعی است که بیشتر شرکت‌های ایتالیایی تمایل داشته باشند محصولات نهایی خود را در بازار ایران عرضه کنند اما به نظر می‌رسد اتاق در زمینه متقاعد کردن آنها برای حضور ماندگار در کشور موفق بوده و توانسته است این موضوع را برای شرکت‌های ایتالیایی روشن کند که برای فروش محصولات خود در بازار ایران باید به فکر مشارکت و سرمایه‌گذاری در کشور باشند.

وی ادامه داد: ایران و ایتالیا می‌توانند در صنایع و حوزه‌های مختلف از جمله معدن، فلزات، خودرو، قطعات خودرو، چرم، سنگ و محصولات پتروشیمی با یکدیگر همکاری داشته باشند و در برخی زمینه‌های مورد اشاره امکان صادارت از ایران به این کشور نیز وجود دارد.
 
به گفته این فعال اقتصادی، رفت و آمد هیات‌های تجاری به شناسایی بیشتر نیازهای دو کشور و تعریف زمینه‌های همکاری کمک می‌کند.   

امکان همکاری با ایتالیا در حوزه سنگ‌های معدنی

برادران که 28 سال سابقه فعالیت در حوزه معدن و فروش و صادرات سنگ‌های تزئینی را دارد در مورد امکان جذب تکنولوژی و سرمایه‌گذاری خارجی در این صنعت بیان کرد: امکان همکاری با همه کشورهای اروپایی در حوزه معدن وجود دارد اما ایتالیا در این زمینه گزینه بهتری است چرا که از جمله هشت قدرت اقتصادی دنیا محسوب می‌شود و به صورت سنتی روابط تجاری و اقتصادی خوبی بین دو کشور برقرار بوده است.

عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و ایتالیا، توضیح داد: تجربه نشان داده است که اعتماد بین فعالان اقتصادی این دو کشور به سرعت شکل می‌گیرد و شرکت‌های ایتالیایی به نسبت دیگر کشورهای اروپایی انعطاف بیشتری در همکاری با همتایان ایرانی خود دارند به گونه‌ای که برای مثال در بحث‌ ضمانت‌های مالی سهل‌گیرتر هستند.

این فعال اقتصادی گفت: می‌توان پروژ‌ه‌های متعددی را برای همکاری دو کشور تعریف کرد برای مثال شرکت ایمیدرو در صدد مشارکت با ایتالیا برای تبدیل سنگ آهن به گندله و سپس تولید آهن اسفنجی است که در صورت اجرایی شدن این طرح، آهن اسفنجی تولیدی می‌تواند در کارخانه‌های ایرانی به ورق تبدیل و به ایتالیا صادر شود.

به گفته برادران در مورد دیگر معادن از جمله سنگ‌های تزئینی نیز می‌توان چنین طرح‌هایی را پیاده‌سازی کرد به‌گونه‌ای که فعالان اقتصادی ایتالیا با همتایان ایرانی خود شرکت‌های مشترکی را تاسیس و پس از استخراج سنگ آن را به دیگر کشورهای دنیا صادر کنند.

وی در عین حال ریسک سرمایه‌گذاری در معدن را بسیار بالا دانست و افزود: شکل‌گیری چنین شراکتی بین بنگاه‌های ایرانی و ایتالیایی به سختی امکان‌پذیر است و نیاز به اعتمادسازی دارد به ویژه آنکه بیشتر معادن سنگ ایران از جمله معادن کوچک محسوب می‌شوند و ارزش اقتصادی طولانی‌مدت ندارند در حالی که دستیابی به آنها و استخراج از این معادن نیز کار بسیار مشکلی است.  

رکود در بازار بین‌المللی سنگ

ایران و ایتالیا می‌توانند در صنایع مختلف از جمله معدن، فلزات، خودرو، قطعات خودرو، چرم، سنگ و محصولات پتروشیمی با یکدیگر همکاری داشته باشند

این فعال صنعت سنگ با اشاره به روابط تجاری خوب دو کشور در این حوزه در سال‌های پیش از تحریم گفت: با افزایش تحریم‌های اقتصادی مانند دیگر صنایع در صنعت سنگ‌های تزئینی نیز با مشکل مواجه شدیم ضمن آنکه در سال‌های اخیر رکود نیز بر بازار بین‌المللی سنگ حاکم است.

برادران افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورها واردات سنگ خود را کاهش داده‌اند برای مثال ایتالیا، یونان، چین و مالزی از خریداران عمده سنگ در دنیا محسوب می‌شدند اما در حال حاضر صادرات به این آنها بسیار کاهش یافته است به گونه‌ای که برخی از فعالان ایرانی صنعت سنگ محصولات خود را در کشورهای مقصد همچون چین انبار می‌کنند اما نمی‌توانند آنها را به فروش برسانند.

عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و ایتالیا توضیح داد: ساخت و ساز در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه آسیا، اروپا و کانادا کاهش یافته و این امر بر بازار مواد اولیه نیز تاثیر منفی گذاشته است.

وی بیان کرد: در این شرایط صادرات سنگ از ایران نیز به سختی انجام می‌شود به ویژه آنکه در گذشته برخی کشورها مانند ایتالیا سنگ خام ایرانی را به منظور صادرات مجدد خردیداری  و بعد از فراوری، به نام خود به آمریکا و دیگر کشورها صادر می‌کرد اما در حال حاضر ایتالیا خود با رکود اقتصادی مواجه است.

به گفته وی برای افزایش حضور سنگ ایران در بازارهای بین‌المللی توجه به برندسازی و فرآوری محصول اهمیت زیادی دارد.

 

گفت‌وگو از: سارا اسلامی
 

اخباز
  بازرگانی
  انرژی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست
  گوناگون
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  درباره ایتالیا
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.